Uncategorized

UMUT YAVUZ’UN İLK ROMANI AZAD ÇIKTI!

9 Haz , 2019  

Azad, Umut Yavuz’un ilk roman çalışması… Yazar daha önce bir şiir ve bir de 30 ülkeye seyahatlerini anlattığı bir Seyahatname yayınladı…

İstanbul’da bir seyyah, dünyayı dolaşmış, hayatının baharında fakat yaşam cevherini kaybetmiş. Son vermek istiyor hayatına ama cesaret bile edemiyor…

O hayatının baharında iken çokça seyahat ettiği Arap coğrafyası da sözde bir baharı yaşamaya başlıyor. Tam bu hengamda bir Suriye seyahati sırasında okuduğu bir haberle derinden sarsılıyor Seyyah…

İran’da bir genç, uyuşturucu batağına saplanmış, yetmemiş bir de cinayet işlemiş… Hayata dair uçsuz bucaksız hayaller kurarken bir anda idam mahkumu oluvermiş.

Karşımızda genç ve ölümü arzulayan bir Seyyah ve 16 yaşında idam mahkumu Sina Paymard…

Sina Paymard yaşı tutmadığı için tam 2 yıl sonra 18 yaşında idam edilecek. Yani yavaş yavaş ölüme yürüyecek. Herkes bir gün ölecek ama Sina Paymard 2 yıl boyunca öleceği günü tam olarak bilerek yaşayacak… Üstelik bu 2 seneyi Tahran cezaevinde demir parmaklıklar ardında bir mahkum olarak geçirecek.

Bizim Seyyah ise İstanbul’da kayıtsız ve şartsız özgür iken hayatına son vermek istiyor ve Sina Paymard’ın bu acı hikayesini öğrendiği şu anda, intihar isteğinden dolayı utanç duyuyor ve kaçınılmaz biçimde ölüme yürüyen İranlı bu adamla hayat, ölüm ve özgürlük üzerine konuşmak istiyor…

İşte Umut Yavuz’un Azad adlı romanı tam da bu iki adamın yaşadığı tezat üzerine bina edilmiş. Seyyah ile Sina Paymard’ın mektuplaşmaya başlamasıyla birlikte Seyyah’ın Sina Paymard’ın yapmak isteyip de asla imkan bulamayacağı hayallerini gerçekleştirerek hayata tutunması ve Seyyah’lıktan Azad’lığa geçiş hikayesi romanın merkezini oluşturuyor.

İranlı Sina Paymard’ın gerçek yaşam hikayesinden esinlenerek yazılan Azad adlı roman Kuzgun Yayınevi’nden okuyucuyla buluştu.

Azad, Umut Yavuz’un ilk roman çalışması… Yazar daha önce bir şiir ve bir de 30 ülkeye seyahatlerini anlattığı bir Seyahatname yayınlamış…

Azad adlı romanda yazarın edebi şiirsel ifade gücü ve seyahatlerinin de izlerini görmek mümkün… Roman hem bir psikolojik eser hem de tarihsel olaylara şahitlik eden yönü olması yönüyle dikkat çekiyor.

Romanda kâh 1979 İran İslam Devrimi’ne kah yakın zamanda yaşadığımız Arap Baharı sürecine gidiyorsunuz…

Romanın ana karakterleri Seyyah ve Sina Paymard olmasına rağmen onların hayatlarında temel teşkil eden ve hikayenin bambaşka diyarlara yol almasına sebep olan karakterler de yaşananlara ilginç bir derinlik katıyor.

Romanın gerçek bir hadiseden esinlenerek yazılması realiteyle teması sağlarken, yazarın hayal dünyasının açtığı kapılardan fantastik bir maceraya da yol alıyorsunuz.

Bu macerada Suriye’nin kanlı iç savaşına ve Mısır’ın gizemli piramitlerine doğru akan heyecan verici anlara yelken açıyorsunuz.

Azad adı üstünde “özgürlük” üzerine bir roman. Hayat-ölüm denkleminde belirleyici olanın “özgürlük” olduğu anlaşılıyor. Özgürseniz yaşıyorsunuz, tutsak iseniz zaten bir ölüsünüz mesajı romanın hemen hemen her satırına ince bir işçilikle nakşedilmiş görünüyor.

Bir insanın dönüşümü ve onun kaderini etkileyen akıl almaz olaylar zincirinin, sadece kendisini değil bir dizi bambaşka insanı da derinden etkilemesi romanda okuyucuyu şaşırtan ve etkileyen faktörlerden bir tanesi oluyor.

Azad, Umut Yavuz’un ilk romanı olmasına rağmen hem anlatım dili hem de kurgusu bakımından iddialı bir eser ve yazarın sonraki çalışmaları hakkında da bir fikir veriyor.

Umut Yavuz bir gazeteci… Ama farklı alanlarda ve disiplinlerde eserler vermesiyle dikkat çekiyor.

“Ruhumun Düştü Gölgesi Şiirin Çıplak Tenine” adlı bir şiir kitabı var ve 30 ülkeye yapmış olduğu seyahatlerini anlattığı “Seyahatname: Ortadoğu ve Balkanlar” adlı eseri de yine Kuzgun Kitap’tan çıkmıştı.

Yazarın gazeteci olması ve kitapta olayların cereyan ettiği mekanlara bir gazeteci titizliği ile seyahatler yapmış olması, eserinde sosyal ve toplumsal olayları analiz etmesine ve yaşadığımız tarihi olayları yorumlamasına olanak sağlamış.

Bu bakımdan Azad adlı roman hem hayata ve ölüme dair hem de Ortadoğu halklarına dair bir fikir edinmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Eser doğrudan Kuzgun Kitap’tan veya kitapyurdu.com, idefix.com ve dr.com.tr gibi seçkin online mağazalardan temin edilebiliyor…

İşte Umut Yavuz’un Azad adlı romanını temin edebileceğiniz linkler:

Kuzgun kitap: https://www.kuzgunkitap.com.tr/shop/yeni_cikanlar_azad_26

D&R mağazaları: http://www.dr.com.tr/Kitap/Azad/Umut-Yavuz/Edebiyat/Roman/Turkiye-Roman/urunno=0000000649729

İdefix: http://www.idefix.com/kitap/azad-umut-yavuz/tanim.asp?sid=MRPS3NM6H15IFIHBYQA5

Kitapyurdu: http://www.kitapyurdu.com/kitap/azad/369972.html


One Response

  1. Naciye dedi ki:

    hayırlı olsun. bulup almaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir