11391720_10153029501322620_513788583902696372_n

VİDEO BLOG

Umut Yavuz 7 Haziran seçimlerini değerlendirdi

15 Haz , 2015  

Rotahaber Haber Koordinatörü Umut Yavuz, Kudüs TV ekranlarında Gazeteci Halis Mutlu’nun sunduğu Söz Meydanı programına konuk oldu. Milli Gazete yazarı Adnan Öksüz’ün de konuk olarak katıldığı programda 7 Haziran 2015 seçimleri ve sonrasındaki gelişmeler masaya yatırıldı.

Umut Yavuz, 7 Haziran seçimleriyle ilgili değerlendirmesinde AK Parti’nin seçim sistemini demokratikleştirmemesini eleştirerek, “AK Parti artık yeni bir parti değil. 13 yıllık iktidar deneyimi olan ve son seçimleri de birinci sırada bitirmiş bir parti. İlk seçiminde AK Parti yüzde 34 oyla 365 vekil almıştı. Az bir oy oranıyla çoğunluğu elde etmişti. Yeni bir parti olmasına rağmen çok güçlü bir iktidar sahibi oldu ve bu iktidarını sonraki seçimlerde pekiştirdi. O gün AK Parti’nin oyu 10 milyon civarındaydı. Bugün aldığı oy 18 milyon. 2011 seçimlerinde aldığı oy ise 21 milyon civarında. 2011’e kıyasla oy oranı 3 milyon kadar düşmüş. Fakat AK Parti ilk seçimlerine oranla neredeyse iki katı bir oy almasına rağmen bugün Meclis’teki çoğunluğunu kaybetti. AK Parti’nin kurulduğu zaman darbe anayasasından kalan antidemokratik sistemi demokratikleştirme sözü vermişti ama bunu yapmadı. Yüzde 10 barajını da düşürmedi. Dün bu antidemokratik özelliklerden faydalanarak elde ettiği güçlü iktidarı yine sistemin getirdiği baraj sebebiyle kaybetti.” dedi.

AK PARTİ’NİN OYLARI NEDEN DÜŞTÜ?

AK Parti’nin oylarının neden düştüğü konusunda da konuşan Yavuz şunları söyledi: “AK Parti elbette yanlış yaptığı şeylerden dolayı kaybetti. AK Partili bazı insanların yaptığı gibi halk iradesini küçük görmek hiç doğru değli. Önce bir özeleştiri vermeleri lazım. Son bir kaç yıldır olağanüstü süreçlerden geçiyoruz. Bir ülkenin belki de 100 yılda yaşayabileceği hadiseleri bir kaç senede yaşadık. Bölgesel bazı dinamiklerin de çok sıcak olması gibi faktörler var. Türkiye’de Gezi olayları, 17-25 Aralık dosyaları ve sonrasında yaşadığımız seçim süreçlerinde AK Parti bu kriz ortamını ciddi anlamda muktedir iktidarlardan sonra yaşadığı en aciz dönemi iyi yönetemedi. Kendisine yönelen yolsuzluk ve rüşvet gibi ithamları, sözgelimi 4 bakanın yüce divanda yargılanması konusunda dik durma adı altında bakanları yüce divana göndermemeyi tercih etti. Halk nezdinde bu “ben kendi partime mensup olan biri ayyuka çıkmış bir yolsuzluk dosyası olsa bile yedirtme, balkona çıkartır size de alkışlatırım” gibi bence büyük bir kibir ve siyasete intihar anlamına gelen tavra girdi. Öte yandan adaletin ayaklar altına alınması gibi hukuksuz uygulamalar da oy kaybına neden oldu.”

HDP BİZZAT AKP TARAFINDAN BAŞ AKTÖR YAPILDI

Rotahaber Haber Koordinatörü Yavuz, Doğu ve Güneydoğu’da oyların çoğunluğunun dindar partiler yerine HDP gibi bir partiye gitmesinin iki sebebi olduğunu söyleyerek bunları “İnsanların dini siyasete alet eden propagandaya eskisi gibi kıymet vermemeleri ve çözüm süreci adı altında HDP’nin Kürt halkının mutlak temsilcisi kabul edilerek masaya oturulması olduğunu söyledi. Yavuz dini söylemlerin karşılık bulmadığına örnek olarak ise Cumhurbaşkanı’nın Kürtçe Kur’an sallamak ve dini argümanları kullanmak gibi propagandalarına rağmen AK Parti’nin Güneydoğu’da hezimete uğramasını gösterdi.

DİYARBAKIR’DAKİ SALDIRILAR

Umut Yavuz, seçimden sonra Diyarbakır’da yapılan saldırılarla ilgili olarak ise koalisyon dönemlerini kaos ve felaket olarak niteleyen bazı odakların bazı istihbarat örgütleriyle ortak bir şekilde bölgeyi karıştırmak istemelerinin bir tezahürü olabileceğini söyeldi.

ERDOĞAN’IN BAYKAL İLE GÖRÜŞMESİ

Umut Yavuz Erdoğan’ın yeni pozisyonuyla ilgili olarak da şöyle konuştu: “Bu sayın Cumhurbaşkanı’nın anayasal sınırlarına çekilmesi anlamına gelir. Cumhurbaşkanının olması gerektiği noktaya gelmesidir. Erdoğan ilk kez geri adım attı. Baykal ile Dışişleri Konutu’nda görüşmeye razı oldu. Çünkü buna mecburdu. Erdoğan eski muktedir günlerinin sonuna geldi. Bundan sonra pazarlık için masaya oturacaktır”

PARALEL MESELESİ BİTMİŞTİR

Yavuz AK Parti’nin koalisyon için açıklanan kırmızı çizgileriyle alakalı soru üzerine ise, “Kırmızı çizgilerden biri olarak zikredilen paralel meselesinin ben bundan sonra 7 Haziran öncesindeki gibi devam edeceğine asla inanmıyorum. O olay bitmiştir bence. Tabi bu çok iddialı gelebilir. Ama hep beraber göreceğiz. Paralel meselesi 7 Haziran sonrasında gündemin birinci maddesi olmayacak. Yeni konjonktürde bu devam edemez. Mümkün değil. AK Parti’nin kırmızı çizgilerinden biri olduğu söylenen paralelle mücadelenin üstüne şimdiden çizgi çekilmiştir. Ak Parti geri adım atmak zorunda kalacak.” dedi.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar